APLIKACJE I NARZĘDZIA INTERNETOWE

Aplikacje i strony internetowe to wirtualne narzędzia, które w dzisiejszych czasach stają się niezbędnym pakietem podróżnym, które w znaczący sposób usprawniają nasze wyprawy.  Wielu z Was często pyta nas o planowanie naszych tras, noclegów, informacje o krajach, jak sobie z tym radzimy trakcie przygotowań oraz w trakcie podróży. W przeważającej większości pomagają nam w tym wirtualnie narzędzia internetowe, o których postanowiliśmy napisać kilka słów.

iOverlander

To strona internetowa oraz aplikacja mobilna tworzona przez podróżników i dla podróżników. Zawiera wiele niezbędnych informacji przydatnych w podróży:
– noclegach (kempingi, hotele, hostele, miejsca do przenocowanie na dziko), restauracjach
– przekraczaniu granic, ambasadach, konsulatach
– stacjach benzynowych, zagrożeniach na drodze, serwisach i warsztatach  pojazdowych,
– wysyłce, magazynowaniu pojazdów, ubezpieczeniach,
– atrakcjach turystycznych,
– medycznych, etc…
W trybie dostępu do sieci internetowej działa perfekcyjnie, w wersji offline można załadować wybrane grupy punktów do swoich map off-line używanych w aplikacjach mobilnych. Odkąd poznaliśmy iOverlandera przestaliśmy całkowicie planować noclegi! Polecamy!!!

Maps.me

Najbardziej popularna i dobrze działająca aplikacja (nawigacja) z mapami off-line. Przed podróżą ładujemy mapy z regionu (państw) które zamierzamy odwiedzić, do tych map dogrywamy interesującą nas bazę punktów z iOverlander lub Google My Maps i z powodzeniem możemy nawigować bez dostępu do Internetu. Polecamy

uMap – OpenStreetMap

Open Street Maps w wersji uMap to strona internetowa służąca nam do rejestrowania odbywanych podróży (przebytych) bez ograniczeń ilościowych wprowadzanych punktów trasy w dowolnych kategoriach, na kilku wybranych podkładach mapowych. Służy nam przede wszystkim do opracowywania materiałów z przebytych podróży. Pozwala na wczytywanie i pobieranie trasy (oraz bazy punktów) w kilku formatach na których pracują urządzenia nawigacyjne.

Travellerspoint

Travellerspoint skupia społeczność ludzi, którzy uwielbiają podróżować. Jest to platforma, na której możesz zaplanować nadchodzące podróże i zorganizować je w plan podróży , stworzyć własny blog podróżniczy , przeglądać przewodniki turystyczne wiki , zarezerwować nocleg , omówić plany na forach i wiele więcej. My wykorzystujemy ją głównie do tworzenia map z podróży, które można udostępniać w mediach społecznościowych i osadzać na stronach internetowych.

Budget Your Trip

Strona internetowa, która pomaga obliczyć typowe i średnie koszty podróży, w zależności od stylu podróży (tanio, średnio, luksusowo) dla tysięcy miast i setek krajów na całym świecie, aby pomóc zaplanować budżet na następną podróż. Wszystkie średnie koszty podróży i budżety pochodzą od prawdziwych podróżników. Można zarejestrować się, stworzyć podróż i śledzić własne koszty podróży.

NUMBEO

Numbeo to największa na świecie baza danych kosztów utrzymania. Ta strona to także globalna baza danych z crowdsourcingu zawierająca informacje o jakości życia, w tym wskaźniki mieszkaniowe, wskaźniki postrzeganej przestępczości i jakość opieki zdrowotnej, a także wiele innych statystyk. Znajdziesz tam regularnie aktualizowane średnie ceny w restauracji, ceny podstawowych produktów i usług. Nam pomaga w budżetowaniu podróży.

Travellerspoint

Trello jest wirtualnym organizerem działającym zarówno jako strona internetowa jak i aplikacja mobilna, którym posługujemy się planując podróż. Tu zapisujemy wszystkie istotne informacje, linki, check list’y związane z podróżą. Jak w wielu aplikacjach można udostępniać dowolne informacje wybranym użytkownikom i każdy z nich ma dostęp do ich edycji. Polecamy. W poniższych linkach możesz przeczytać więcej jak wykorzystać Trello do planowania podróży:
https://trello.com/pl/travel

https://blog.trello.com/all-a-board-plan-a-vacation-with-trello

Lightroom

Aplikacja Adobe Lightroom to świetne narzędzie do edycji cyfrowej zdjęć. Wiele możliwości i łatwość obsługi czyni ją bardzo wygodną w użyciu. W wersji mobilnej jest bezpłatna. Polecamy!

Road Trip App

Jest aplikacją, która służy do zapisu danych związanych z eksploatacją pojazdu. Tu rejestrujemy wszystkie tankowania, akcje serwisowe motocykla w podróży, mając od razu informację o średnim spalaniu na trasie i ogólnej statystyce podróży. Program oczywiście zapisuje współrzędne GPS wskazanych miejsc. W aplikacji można zdefiniować kilka pojazdów.

Spotwalla

Spotwalla jest automatycznym rejestratorem przejechanej trasy. Automatycznie też, przy dostępie do Internetu przesyła zarejestrowane dane na serwer, które są widoczne na naszej witrynie www pokazując nasze położenie w podróży. Nie mając urządzenia korzystającego z niezależnych satelitów (bez dostępu do Internetu), uważamy że je jest to całkiem przydatne rozwiązanie.

Valuta+

Aplikacja służąca do przeliczania aktualnego kursu walut. Można skonfigurować dowolną listę dewiz, która jest aktualnie przeliczana, po wprowadzeniu dowolnie wybranej waluty. Bardzo poręczne narzędzie.

AccuWeather

Aktualna prognoza pogody jest bardzo istotna! W AccuWeather pokazuję ją gdziekolwiek w świecie zechcesz ją sprawdzić. Bogate dane pogodowe, w tym prawdopodobieństwo opadów i ilości, zachmurzenie, porywy i kierunek wiatru, czasy wschodu/zachodu słońca i wschodu/zachodu księżyca. Także krótkie podsumowanie pogody z poprzednich lat, aby wiedzieć czego możesz się spodziewać po lokalnej pogodzie.

Wikioverland

Encyklopedia dla zmotoryzowanych podróżników. Zawiera startowe, istotnie informacje o krajach. Przed podróżą koniecznie należy przeczytać.

GasBuddy

GasBuddy jest bardzo przydatnym narzędziem przy planowaniu dłuższej podróży po Stanach Zjednoczonych w zakresie szacowania kosztów podróży, związanych z wydatkami na paliwo. Między innymi automatycznie przelicza aktualne koszty paliwa, po wprowadzeniu trasy przejazdu i parametrów pojazdu w zakresie średniego zużycia.

Radio Garden

Radio Garden to genialna inicjatywa powstała w Holandii, która w jednym miejscu gromadzi stacje radiowe z całego świata. Nie podróżując fizycznie możemy być wszędzie na świecie poprzez lokalne stacje radiowe. Wersja na stronie internetowej i aplikacji mobilnej. To odkrycie dekady, które dotarło do nas z Hondurasu.