WOKÓŁ MOTOCYKLA

Wielu z Was często pyta nas o sprzęt z którego korzystamy w trakcie naszych podróży. Czym się kierowaliśmy wybierając konkretny asortyment, jakie są jego wady i zalety i zwyczajnie, co się nam w nim podoba, a co nie.  Postanowiliśmy Wam troszeczkę opowiedzieć, a właściwie napisać o naszym wyposażeniu które na czas naszej podróży staje często jedynym z którego korzystamy. 
Kliknij ► wybrany sprzęt i przeczytaj więcej.

Jeśli masz pytania lub chciałbyś poznać szerzej naszą opinię na temat któregoś
z używanych przez nas produktów, zapraszamy do kontaktu!

WYPOSAŻENIE PODRÓŻNE MOTOCYKLA:

Torby motocyklowe zewnętrzne

Zewnętrzne torby motocyklowe to „dodatkowa przestrzeń bagażowa” którą wykorzystujemy na lekki i miękki bagaż, do którego potrzebujemy szybkiego dostępu i można go przewozić na zewnątrz. W zewnętrznych torbach zwykle wozimy sprzęt kampingowy, zamiennie obuwie, odzież termiczną i przeciwdeszczową, etc. Wcześniej używaliśmy wodoodpornego worka Louis’a o pojemności 50l który mieścił cały nasz sprzęt kampingowy i przeciwdeszczówki, Ten bagaż mocowany był na kufrze centralnym. Z czasem jednak worek Louisa zużył się, stracił właściwości wodoodporne (rozkleiły się łącznia) uchwyty mocujące pourywały się w trakcie intensywnej eksploatacji. Definitywna decyzja o jego wymianie zapadła, kiedy po przejechaniu przez Dolinę Śmierci w ponad piędziesięciostopnowym upale nasze maty samopompujące dosłownie zagotowały się w czarnym worku i przestały trzymać powietrze.

            Torby zewnętrzne, których aktualnie używamy to sprawdzone przez wielu moto-podróżników wodoodporne Dry Bag Adventure Rack-Pack Touratech’a. Używamy trzech worków: 2 x 24l – czarne (mocowane na bocznych kufrach) oraz 1 x 50l – kolor piaskowy (na kufrze centralnym). Na bocznych kufrach wozimy sprzęt kampingowy i zamienne buty, na kufrze centralnym lekkie drobiazgi i staramy się nigdy nie pakować tej torby w 100% tak aby było trochę rezerwowej przestrzeni bagażowej chociażby na zakupy spożywcze.

 Nasza ocena:
    + wodoodporne
    + lekkie
    + pakowne
    + łatwy dostęp do wnętrza (otwarcie na całej długości torby
    + dopracowany system mocowania na motocyklu
    + łatwy system zamykania i kompresji torby
    + uchwyty ręczne oraz na ramie
    + łatwe czyszczenie
    + piaskowy kolor torby 50l (nie nagrzewa się)
    – torby 24l dostępne tylko w czarnym kolorze (nagrzewają się)

Torba na zbiornik

Torba na zbiornik jest bardzo istotnym elementem wyposażenia, w którym zwykle wozimy rzeczy które powinny być zawsze pod ręką takie jak sprzęt fotograficzny, aktualne mapy, dokumenty, etc. W trakcie jazdy również ładują się w nim baterie do naszego sprzętu. Mimo, że ciężko jest znaleźć dedykowaną torbę na zbiornik do Harleya, która dodatkowo spełniałaby nasze oczekiwania, udało się nam znaleźć produkt, który jest bliski ideału. Dlaczego ICON Urban Tank Bag?

Nasza ocena:
    + jeden z największych tank bag’ów na rynku
    + mocowanie 4 magnesami neodymowymi oraz sprzączką do główki ramy
    + szelki do noszenia jako plecak
    + przejrzysty mapnik

Pasy mocujące bagaż

Jak dotąd najlepszym rozwiązaniem do mocowania bagażu okazały się pasy mocujące ROK Straps. Są optymalnym rozwiązaniem, które oprócz funkcji dociągnięcia i zablokowania paska są wyposażone w dodatkowy element w postaci twardej gumowej wstawki, która dodatkowo stabilizuje zewnętrzny bagaż. Polecamy!!!

Bezpieczna torba na kaski

Innowacyjny produkt marki DeeMeed stanowiący zabezpieczenie naszych rzeczy (kaski, kurtki) przed kradzieżą. Zbrojona linką ze stali nierdzewnej (w postaci siatki) tekstylna torba przypinana do motocykla stalową linką ma podwójny rodzaj zabezpieczenia: czarna tkanina nie ujawnia zawartości, a stalowa linka przepleciona w specjalnych tunelach w podszewce zabezpiecza zawartość przed kradzieżą. Polecamy – świetny produkt!

Osłony przeciwdeszczowe na nogi

Wykonane z wodoodpornej Cordury, zakładane na przedni gmol (osłona silnika) zapewnia ochronę przed wiatrem, deszczem i chłodem dla nóg. Nasz egzemplarz został lekko zmodyfikowany – posiadają dodatkowe suwaki na lampy ADV. Łatwe w założeniu – sprawdzają się bardzo dobrze, Polecamy.

Piórnik nad zegarami

Bardzo poręczny schowek na różne drobiazgi, do których warto mieć szybki dostęp.

Dodatkowe torby na osłony bocznych kufrów

Wyposażenie dedykowanie, produkowanie przez wielu producentów. Dodatkowe niewielkie torby na podręczne drobiazgi stanowią maksymalne wykorzystanie przestrzeni bagażowej. 

Torba do suszenia prania

Sprytna torba służą do suszenia mokrych lub wilgotnych ciuchów w trakcie jazdy, bez narażania ich na zabrudzenie. Ten innowacyjny produkt jest wytwarzany i sprzedawany przez Guglatech’a który produkuje również filtry paliwa. Polecamy – świetne rozwiązanie podróżne.

Zabezpieczenia antykradzieżowe motocykla i bagażu

Absolutnie konieczne! Warto dobrze przemyśleć kwestie związane z zabezpieczeniem swojego mienia. W podróży to przecież Wasz cały dobytek.

Pokrowiec motocyklowy

Element wyposażenie podróżnego absolutnie konieczny i obowiązkowy. Nie chodzi tutaj o ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale przede wszystkim o kwestie związane z bezpieczeństwem naszego pojazdu. Przykrywając motocykl coverem staje się on zupełnie niewidoczny dla otoczenia – nie przyciąga wzroku potencjalnie zainteresowanych. Ponad to, pod pokrowiec można jeszcze coś schować (kurtki, kaski – oczywiście przypięte do motocykla…) Zdecydowanie MUST BE! Im bardziej byle jaki – tym lepiej!

ODZIEŻ MOTOCYKLOWA:

Kurtki motocyklowe

Wszystkie nasze dotychczasowe podróże zrealizowaliśmy w naszych skórzanych kurtkach motocyklowych – produktach sygnowanych przez Harley-Davidson.

Jak skórzana kurtka motocyklowa sprawdza się w długich podróżach motocyklowych? Jeśli pogoda jest w miarę stabilna, nie jest za gorąco i nie pada – oczywiście jest świetnie! Kurtki wygodne, stylowe, nie krepują ruchów. Niestety mają również swoje mankamenty: nie są wodoodporne, szybko namakają,  są dość ciężkie, a w gorącym klimacie jest w nich zwyczajnie za ciepło.

Na pewno nowoczesna, tekstylna odzież motocyklowa spisuje się znacznie lepiej w takich wyprawach, ale niestety jeszcze takiej nie mamy. Mamy z kolei nadzieje, że kolejną podróż uda nam się zrealizować w tekstylnych kurtkach dedykowanych na wyprawy motocyklowe.

Spodnie taktyczne

Trzy ostatnie podróże po drugiej stronie Atlantyku przejechaliśmy w taktycznych spodniach marki LAPG, używanych przez funkcjonariuszy służb specjalnych w USA. Spodnie są wygodne, dobrze dopasowane, umiarkowanie absorbujące zabrudzenia, są równie szybkoschnące i doskonale sprawdzają się w podróży. Z drugiej jednak strony, nie chronią przed wiatrem, deszczem, chłodem, ani upadkiem… a wiec z punktu widzenia motocyklisty – nie zapewniają odpowiedniej ochrony. Cóż, mieliśmy tego świadomość, podróżowaliśmy w tym co mieliśmy aktualnie dostępne.

Podobnie jak w przypadku naszych skórzanych kurtek, mamy nadzieję ze w następną podróż wybierzemy się w bardziej profesjonalnych spodniach, które zapewnią nam niezbędną ochronę w długiej podróży motocyklowej.

Kaski

Korzystamy z dwóch typów kasków: Schuberth C3 – z podnoszoną szczęką oraz Nolan N43 – otwarty kask bez szczęki.

Wybierając się w podróże po Amerykach zabraliśmy z domu nasze stare Nolany z uwagi na to, że jednak większość czasu w ciągu roku spędzamy jeżdżąc w Europie, a kaski zostały na miejscu wraz motocyklem. Ponadto, amerykańskie podróże realizowaliśmy w zdecydowanie ciepłym klimacie, a więc wygodniej po prostu było nam zabrać nasze stare, otwarte kaski.

Aktualnie po trzech ostatnich intensywnych wyprawach Nolan’y są już mocno zużyte, ich użytkowanie przestało mieć jakiekolwiek symptomy komfortu. Ponadto to już dość leciwe modele (brak części zamiennych) i przyszedł czas, aby się z nimi rozstać. Kolejną podróż będziemy realizować w Schuberth’ach.

Buty

Porządne buty w podróży motocyklowej są równie istotne jak kask motocyklowy!

Mimo, iż aktualnie rynek sprzedaży jest przepełniony różnymi propozycjami i rozwiązaniami ciężko znaleźć to najbardziej optymalne, chociażby z prostego powodu nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkiego. Z drugiej strony stare powiedzenie mówi: że co jest do wszystkiego to jest do niczego… i bądź tu mądry człowieku!

Szukając odpowiednich butów generalnie kierowaliśmy się następującymi przesłankami:
    – wygodne!
    – do jeżdżenia i do chodzenia,
    – bezpieczne (wzmocnione palce, pięta, za kostkę)
    – solidna podeszwa

Wszystkie przesłanki wskazywały na wybór butów taktycznych, a że wybieraliśmy się w gorące klimaty zdecydowaliśmy się na obuwie w jasnym kolorze, które będzie mniej absorbowało światło słoneczne. Wówczas kupiliśmy taktyczne buty marek: Altama i 5.11.  Obydwie pary butów sprawdziły się rewelacyjnie we wszystkich trzech amerykańskich podróżach. To czego brakowało nam w tych butach, to przede wszystkim nieprzemakalności. Niestety, parokrotnie porządnie przemokliśmy i byliśmy skazani na jazdę w mokrych butach. Później zaopatrzyliśmy się w skarpety wodoodporne (z membraną). Skarpety o tyle ratują sytuację, że mimo przemoczonych butów dają nam komfort suchych stóp. Buty, podobnie jak nasze stare kaski również kwalifikują się do wymiany, gdyż zwyczajnie się zużyły .

Następcą naszych taktycznych butów będą polecane i wysoko oceniane przez moto-podrózników wyprawowe Sidi Adventure 2 i Sidi Adventure 2 Mid (Elcia). Buty z prawdziwego zdarzenia. Według wielu bezkonkurencyjne na rynku tego typu obuwia. Wizerunkowo odbiegają nieco od stylu kojarzącego się z marką H-D… ale cóż, zobaczymy! Stawiamy na komfort, bezpieczeństwo i funkcjonalność… stylówa do rzecz drugorzędna.

Zestawy przeciwdeszczowe

Używając odzieży motocyklowej nie odpornej na działanie deszczu, byliśmy zmuszeni do zabrania w podróż zestawów przeciwdeszczowych. Sztormiaki, które posiadaliśmy to również produkty H-D. Są to kombinezony dwu częściowe (osobno kurtki i spodnie), które pozwalają nam podróżować w deszczu, w przypadku, kiedy nie ma możliwości przeczekania niepogody. Niestety posiadają one także swoje mankamenty: nie jest to odzież oddychająca…, a wiec po paru godzinach jazdy, wnętrze naszych ciuchów robi się wilgotne od parującej skóry. Odzież przeciwdeszczowa zajmuje również trochę miejsca w bagażu, ale niestety w naszej konfiguracji, odzieży do jazdy trudno pominąć zestawy na deszcz.

Podpinki termiczne/kurtki cywilne

Kurtki termiczne (podpinki) których używamy to również produkty H-D, które były elementem naszych kurtek z serii FXRG (aktualnie można je kupić osobno). Bardzo lekkie, zapewniające odpowiednią termikę w chłodne dni, a przy tym dobrze wyglądające jako zwykłe kurtki cywilne. Bardzo fajne, w zasadzie jak dotąd nie doszukaliśmy się ich mankamentów ! Polecamy!!
Nasza ocena:
    + lekkie
    + wygodne
    + zapewniają właściwą termikę w chłodne dni
    + dobrze wyglądają
    – BRAK

Rękawice

Rękawice, których używamy w podróży to taktyczne Mechanix Wear. Odpowiednio dopasowane i wzmocnione we właściwych miejscach, naszym zdaniem stanową optymalne alternatywę do wykorzystania przez motocyklistów. Odpowiednia wyściółka dłoni dodatkowo pochłania uderzenia i wibracje, a osłona kostek i palców z termoplastycznej gumy chroni zewnętrze dłoni przed ewentualną kontuzją. Rękawice wykonane są z tekstyliów.

W razie niesprzyjających warunków pogodowych mamy dodatkowe rękawiczki przeciwdeszczowe Touratech Guardo Rain. Nie testowaliśmy jeszcze tego produktu, gdyż nie było takiej konieczności, ale jest to sprawdzona marka, wiec o jego funkcjonalność i niezawodność jesteśmy spokojni.

Kominy/chusty termoaktywne

Element naszego stroju (motocyklowego i cywilnego), który tak naprawdę nie wiemy jak się nazywa 😉 Przyjmijmy zatem że kominy. Są dość uniwersalnym wyposażeniem, które w zależności od potrzeb używamy jako osłonę szyi, twarzy, głowy przed wiatrem, słońcem, chłodem i gorącem. Mamy ich zwykle kilka ze sobą, a ich wykorzystanie zależne jest od potrzeb i własnej kreatywności. Polecamy – wyposażenie obowiązkowe!!

Obuwie zamienne

Oczywistym jest, że do butów motocyklowych musimy mieć alternatywę, chociażby dla higieny, odpoczynku i ogólnie dobrego samopoczucia.

Przestrzeń bagażowa nas nie rozpieszcza, a wiec alternatywa musi być dobrze i racjonalnie przemyślana. Kiedyś zupełnym przypadkiem trafiliśmy na markę VivoBarefoot, która nade wszystko stawia komfort stóp swoich klientów, utrzymując przy tym całkiem ciekawą stylistykę swoich produktów. Wówczas wyjątkowo przypadły nam do gustu minimalistyczne sandały Eclipse Running, o których można by śmiało powiedzieć, że były projektowane z myślą o motocyklistach. Zajmują bardzo niewiele miejsca w bagażu, są wygodne i świetnie sprawdzają się jako klapki pod prysznic, czy lekkie sandały na spacer po mieście. Doskonały produkt! Polecamy!!

Bielizna termiczna

Warstwa bazowa odzieży motocyklowej jest bardzo ważnym elementem  wpływającym na komfort naszych podróży. Wiemy o tym praktycznie samego początku naszej przygody z motocyklami. Poszukując wówczas optymalnego rozwiązania postawiliśmy na doświadczonego producenta tego typu ciuchów: szwajcarskiego X-Bionic’a. Ich produkty zapewniają naszemu ciału stałą temperaturę oscylującą wokół naturalnej ciepłoty ludzkiego ciała, tak w ciepłe jak i w zimne dni.

Skarpety wodoodporne

Produkty tego segmentu są dostępne na rynku już od dobrych kilku lat, natomiast do naszego ekwipunku podróżnego zostały dołączone przed ostatnią podróżą do Ameryki Centralnej. Sprawdziły się idealnie kiedy następnego dnia po jeździe w ulewie nasze buty były całkowicie przemoczone. Niestety w ciągu nocy nie sposób było skutecznie pozbyć się całej wilgoci z naszego obuwia, ale skarpetki z wodoodporną membraną zapewniły komfort jazdy z suchymi stopami. Jako rozwiązanie awaryjne na takie przypadki i warto rozważyć taką opcję. My polecamy SealSkinz.